adwokat Lublin Małgorzata Pietrzak

Adwokat Małgorzata Pietrzak jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W 2017 roku, po odbyciu aplikacji adwokackiej, otworzyła własną Kancelarię Adwokacką w Lublinie.

Pamiętaj, że czytany artykuł nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy Prawo o adwokaturze! 
Wpis jest oparty na stanie prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.

Adwokat w sprawie o odszkodowanie

Lublin adwokat odszkodowanie

Jeśli miałeś wypadek i zastanawiasz się dlaczego warto, żeby w sprawie o odszkodowanie reprezentował Cię profesjonalny pełnomocnik jakim jest adwokat, to zapraszam do przeczytania niniejszego artykułu.

lublin odszkodowanie adwokat

Nie każda kancelaria to kancelaria adwokacka

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które w swojej firmie używają słowa „kancelaria”. Czy wiesz, że nie każda kancelaria prawna to kancelaria adwokacka czy radcowska? Dlaczego tak się dzieje?

Obowiązujące przepisy prawne chronią m.in. tytuły zawodowe adwokata, radcy prawnego czy notariusza. Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania tych zawodów, należy nie tylko ukończyć studia magisterskie na kierunku prawo, lecz również odbyć odpowiednią aplikację i zdać egzamin państwowy.

W odróżnieniu od tytułu zawodowego adwokata, tytuł „prawnik” nie podlega żadnej ochronie prawnej. Być może nawet nie masz pojęcia, że w niektórych tzw. kancelariach prawnych czy kancelariach odszkodowawczych są zatrudniane osoby, które nawet nie ukończyły studiów prawniczych!

Adwokat działa bez pośredników

W świetle powyższego, osoba zatrudniona w kancelarii odszkodowawczej nie będzie mogła reprezentować Cię w sądzie. Nawet jeśli ukończyła studia prawnicze, nie ma uprawnień adwokata lub radcy prawnego. Udzielając pełnomocnictwa takiej osobie, umocujesz ją jedynie do reprezentowania Cię w postępowaniu likwidacyjnym. Jeśli uzyskana kwota odszkodowania i zadośćuczynienia nie będzie Cię satysfakcjonować, wówczas konieczne stanie się skierowanie sprawy do sądu. Na ogół tego typu podmioty kierują sprawy do zewnętrznych kancelarii. 

Teraz być może powiesz: no dobrze, więc tak czy inaczej sprawą zajmie się profesjonalista, adwokat lub radca prawny. Owszem, ale, po pierwsze, to nie Ty wybierzesz konkretnego pełnomocnika. To kancelaria odszkodowawcza narzuci Ci z góry profesjonalnego pełnomocnika. Po drugie- jak widzisz, w takiej sytuacji kancelaria odszkodowawcza działa jedynie jako pośrednik. W rezultacie to Ty poniesiesz wyższe koszty prowadzenia całej sprawy. W takiej sytuacji na ich wysokość składa się przecież wynagrodzenie adwokata oraz prowizja dla kancelarii odszkodowawczej.

Co jeśli skierujesz się ze sprawą prosto do adwokata?

Jeśli zamiast skorzystać z usług kancelarii odszkodowawczych zdecydujesz się na powierzenie sprawy adwokatowi, to przede wszystkim unikasz niepotrzebnego pośrednika, a co za tym idzie koszty prowadzenia całej sprawy będą niższe.

Adwokat zajmie się Twoją sprawą kompleksowo – począwszy od zgłoszenia szkody, przez etap sądowy, aż do ewentualnej egzekucji należności.

Adwokat - etyka i odpowiedzialność

Być może przedstawiciele kancelarii odszkodowawczych zaczęli Cię nachodzić w domu już kilka dni po wypadku? Zastanawiałeś się, skąd mieli Twoje dane i czy zdobyli je w sposób zgodny z prawem?

Załóżmy jednak, że zdecydowałeś się powierzyć sprawę kancelarii odszkodowawczej. Na początku wszystko idzie dobrze, ale co się stanie, jeśli pojawi się problem? Kancelaria nie wypłaci Twojego odszkodowania albo nie dotrzyma jakiegoś terminu, a w rezultacie to Ty stracisz możliwość skutecznego dochodzenia należnego Ci świadczenia? W takiej sytuacji niestety będziesz pozostawiony sam sobie. Nie pozostanie Ci nic innego, jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie do Prokuratury (o ile czyn spełnia przesłanki przestępstwa) lub dochodzić zapłaty w postępowaniu cywilnym.

W odróżnieniu od osób pracujących w kancelariach odszkodowawczych, adwokata obowiązują zasady etyki zawodowej i podlega on odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wynika z tego, że właściwa Izba Adwokacka czuwa nad przestrzeganiem przez niego zasad etyki. Ponadto, w przeciwieństwie do kancelarii odszkodowawczych, każdy adwokat ma ubezpieczenie OC swojej działalności! 

Wnioski

Podsumowując, w walce o odszkodowanie dobry adwokat jest wyborem pewniejszym niż kancelaria odszkodowawcza. Szereg wymogów, jakimi jest obwarowane uzyskanie tytułu zawodowego, oraz działanie samorządu adwokackiego czuwającego nad prawidłowym wykonywaniem obowiązków, to gwarancja prawidłowo przeprowadzonego postępowania.

Zainteresował Cię ten artykuł, a może masz związane z nim pytania? Jeśli tak, to zapraszam Cię do zostawienia komentarza lub do udostępnienia wpisu w mediach społecznościowych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz poprzednie artykuły:
rozłożenie grzywny na raty

Rozłożenie grzywny na raty

Mimo, że kara grzywny jest karą wolnościową, to ze względu na swoją wysokość może nieraz stanowić poważną dolegliwość dla skazanego. Nadmienię, że zgodnie z art.

Read More »
adwokat Lublin 4 lata kancelarii

4 lata Kancelarii!

Dzisiaj będzie prywata na blogu 🙂 Dokładnie 4 lata temu, 16 października 2017 roku w CEiDG została zarejestrowana Kancelaria Adwokacka Adwokat Małgorzata Pietrzak. Można zapytać:

Read More »

Adwokat Lublin

Kancelaria Adwokacka Adwokat Małgorzata Pietrzak świadczy pomoc prawną na lubelskim rynku od 2017 roku. Jej celem jest zapewnienie usług prawnych na jak najwyższym poziomie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców.

Adwokat Lublin - dane

NIP: 712-334-92-64

REGON: 368502239

Rachunek bankowy: mBank

18 1140 2004 0000 3402 7714 8146


Adwokat Lublin - dojazd