adwokat Lublin Małgorzata Pietrzak

Adwokat Małgorzata Pietrzak jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W 2017 roku, po odbyciu aplikacji adwokackiej, otworzyła własną Kancelarię Adwokacką w Lublinie.

Pamiętaj, że czytany artykuł nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy Prawo o adwokaturze! 
Wpis jest oparty na stanie prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.

Alimenty – uzasadnione potrzeby dziecka

adwokat lublin alimenty na dziecko

Jakiej wysokości alimentów można żądać na dziecko? To jedno z pierwszych pytań, które słyszę od swoich klientów zlecających mi prowadzenie sprawy o alimenty. Od razu zaznaczę, że nie da się udzielić jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Zawsze podkreślam, że wysokość roszczenia w sporach o alimenty zależy od wielu czynników. Kwestia ta została określona w art. 135 par. 1 k.r.o. Z jednej strony mamy usprawiedliwione potrzeby dziecka. Z drugiej zaś strony jest to limitowane majątkowymi i zarobkowymi możliwościami zobowiązanego, czyli drugiego rodzica. Poniżej prezentuję kilka wskazówek, z którymi dzielę się ze swoimi klientami w kancelarii.

Koszty utrzymania małoletniego

Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać, że każde dziecko ma inne potrzeby. Inne są wydatki na niemowlę, inne na przedszkolaka, a jeszcze inne na nastolatka. Jednak wysokość alimentów jest uzależniona nie tylko od samego wieku dziecka, lecz również od stopnia rozwoju i dojrzałości. Pod uwagę należy brać także indywidualne kryteria, takie jak stan zdrowia czy zainteresowania.

W pierwszej grupie wydatków na dziecko, należy wziąć pod uwagę takie koszty, jak zakup wyżywienia, odzieży i obuwia, środków higieny osobistej oraz koszty poniesione w związku z ochroną zdrowia i profilaktyką. Oceniając wysokość miesięcznych wydatków na dziecko, nie zapominajmy o zakupie zabawek oraz przyborów szkolnych. Ponadto, należy również uwzględnić koszty przejazdów, np. do szkoły, na zajęcia dodatkowe, do lekarza.

Elektronika i abonamenty

Poza wspomnianymi w poprzednim akapicie wydatkami typowo bytowymi, należy brać również pod uwagę comiesięczne abonamenty. Dzieci w coraz młodszym wieku korzystają z telefonów komórkowych, co również generuje pewne koszty. W dobie nauki zdalnej niezbędnym narzędziem stał się Internet. O ile rachunki telefoniczne czy za dostęp do sieci powtarzają się co miesiąc, o tyle raczej nikt nie kupuje równie często nowego telefonu czy komputera. Jeśli jednak kupujemy elektronikę w systemie ratalnym, wówczas ratę za sprzęt możemy wykazać w pozwie o alimenty.

Zajęcia dodatkowe dziecka a alimenty

Obecnie, coraz więcej rodziców decyduje się zapisać swoje dzieci na zajęcia dodatkowe. Kursy językowe, zajęcia muzyczne, artystyczne czy sportowe – wszystko to związane jest z niemałymi wydatkami. Oceniając wysokość alimentów, powinniśmy pamiętać nie tylko o wysokości czesnego za zajęcia czy karnetu na basen. Wiele z tych zajęć wiąże się z zakupem pewnych akcesoriów, np. odzieży czy obuwia piłkarskiego lub materiałów plastycznych. W zakres usprawiedliwionych potrzeb małoletniego powinniśmy wliczyć również wydatki związane z wyjazdem dziecka na zawody lub turnieje.

Czy w alimenty można wliczyć koszty wypoczynku i rozrywki dziecka?

Klienci, którzy zlecają mi sprawy o alimenty, często zapominają, że dziecko ma również prawo do wypoczynku! Wobec tego, w pozwie o alimenty powinniśmy wskazać również wydatki związane np. z organizacją wypoczynku dziecka. Ze względów finansowych, nie zawsze będą to wydatki związane z wycieczkami szkolnymi lub wakacyjnymi wyjazdami. Mogą to być również opłaty np. za półkolonie.

Dla prawidłowego rozwoju, dziecko potrzebuje również uczestniczyć w odpowiednich dla jego wieku rozrywkach. Moi klienci czasami są zdumieni, kiedy pytam ich o koszty biletów do kina lub do teatru. Poza tym, nie zapominajmy, że nasze pociechy funkcjonują w grupach rówieśniczych i w związku z tym bywają zapraszane np. na urodziny kolegów i koleżanek. Przygotowując wykaz ponoszonych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, zastanówmy się ile, mniej więcej, przeznaczamy miesięcznie na tego typu zakupy.

sprawa o alimenty uzasadnione potrzeby dziecka

Czy wszystkie wydatki są uzasadnione?

Jak nadmieniłam na wstępie, w sprawie o alimenty sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka. Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, jednak niektóre wydatki trudno ocenić jako konieczne i niezbędne. Czasami wątpliwość może budzić nie sama kategoria wydatków, a wysokość środków na nie przeznaczanych. Przykładowo, trudno się zgodzić z tym, że za korepetycje płaci się np. 500 zł za godzinę, jeśli rynkowa stawka wynosi ok. 50 zł.

 

Zainteresował Cię ten artykuł, a może masz związane z nim pytania? Jeśli tak, to zapraszam Cię do zostawienia komentarza lub do udostępnienia wpisu w mediach społecznościowych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz poprzednie artykuły:
rozłożenie grzywny na raty

Rozłożenie grzywny na raty

Mimo, że kara grzywny jest karą wolnościową, to ze względu na swoją wysokość może nieraz stanowić poważną dolegliwość dla skazanego. Nadmienię, że zgodnie z art.

Read More »
adwokat Lublin 4 lata kancelarii

4 lata Kancelarii!

Dzisiaj będzie prywata na blogu 🙂 Dokładnie 4 lata temu, 16 października 2017 roku w CEiDG została zarejestrowana Kancelaria Adwokacka Adwokat Małgorzata Pietrzak. Można zapytać:

Read More »

Adwokat Lublin

Kancelaria Adwokacka Adwokat Małgorzata Pietrzak świadczy pomoc prawną na lubelskim rynku od 2017 roku. Jej celem jest zapewnienie usług prawnych na jak najwyższym poziomie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców.

Adwokat Lublin - dane

NIP: 712-334-92-64

REGON: 368502239

Rachunek bankowy: mBank

18 1140 2004 0000 3402 7714 8146


Adwokat Lublin - dojazd