adwokat Lublin Małgorzata Pietrzak

Adwokat Małgorzata Pietrzak jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W 2017 roku, po odbyciu aplikacji adwokackiej, otworzyła własną Kancelarię Adwokacką w Lublinie.

Pamiętaj, że czytany artykuł nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy Prawo o adwokaturze! 
Wpis jest oparty na stanie prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.

Rozwód bez orzekania o winie

Współcześnie, coraz więcej małżeństw decyduje się na rozwód. Powody bywają różne: przemoc ze strony współmałżonka, brak porozumienia w istotnych kwestiach dotyczących rodziny, uzależnienie, zdrada. Jako adwokat, nigdy nie oceniam motywacji moich klientów. Jeśli podjęli decyzję o rozwiązaniu małżeństwa, moim zadaniem jest pomóc przejść przez postępowanie sądowe i zabezpieczyć interesy dzieci.

Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rozwód z orzekaniem o winie, czy też bez orzekania o winie, przed sądem należy udowodnić dwie kwestie.

Pierwszą z nich jest trwały rozkład pożycia małżeńskiego. W praktyce oznacza to, że strony nie widzą już możliwości powrotu do siebie i kontynuowania małżeństwa.

Drugą jest zupełność tego rozkładu. Dotyczy to wszystkich więzi łączących małżonków: gospodarczej, fizycznej i duchowej. 

Jeśli nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, ale nie ma on cech trwałych, wówczas małżonkowie mogą wnosić o orzeczenie separacji.

Orzekanie o winie

Co do zasady, sąd orzekając rozwód, orzeka też który z małżonków ponosi odpowiedzialność za rozkład pożycia małżeńskiego. Badanie tego aspektu wiąże się z długotrwałym postępowaniem, a strony muszą odpowiadać na szczegółowe pytania dotyczące życia intymnego. 

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie? Trudno odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż zależy to od wielu czynników. Należy pamiętać, że o rozwodzie orzekają wydziały rodzinne w sądach okręgowych, które dodatkowo zajmują się rozpatrywaniem środków zaskarżenia od orzeczeń wydanych przez wydziały cywilne w sądach rejonowych. W związku z tym, roczny wpływ spraw do nich jest na bardzo wysokim poziomie, co powoduje, że na wyznaczenie terminu czeka się nawet kilka miesięcy. Ponadto, ze względu na koniecznie postępowanie dowodowe, rozwód na ogół wymaga przeprowadzenia kilku rozpraw.

Rozwód bez orzekania o winie

Jeśli małżonkom zależy na szybkim rozwiązaniu małżeństwa, powinni rozważyć rozwód bez orzekania o winie. Jest to możliwe, jeśli powód złoży w pozwie stosowny wniosek, a pozwany wyrazi na to zgodę. 

Odstąpienie przez sąd od orzekania o winie pozwala uniknąć krępujących pytań o pożycie stron. Ponadto, wiąże się ze znacznie krótszym i mniej wnikliwym postępowaniem dowodowym, ograniczonym często jedynie do przesłuchania stron. Jeśli jednak małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, konieczne staje się przesłuchanie jednego świadka na okoliczność, czy orzeczenie rozwodu nie spowoduje negatywnych następstw dla nich. 

Podsumowanie

Rozwód bez orzekania o winie jest szybszym sposobem rozwiązania małżeństwa. Z reguły kończy się na pierwszej rozprawie i nie ma konieczności przeprowadzania dowodu z zeznań świadków. Poza tym, w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, sąd zwraca powodowi połowę uiszczonej opłaty od pozwu.

Zainteresował Cię ten artykuł, a może masz związane z nim pytania? Jeśli tak, to zapraszam Cię do zostawienia komentarza lub do udostępnienia wpisu w mediach społecznościowych.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on google

2 odpowiedzi

    1. To zależy od ilości spraw przydzielonych sędziemu oraz ewentualnych nowych obostrzeń covidowych. W sprawie, w której pozew składałam w marcu, termin rozprawy jest wyznaczony na drugą połowę września. Szacuję więc, że czas oczekiwania to +/- 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz poprzednie artykuły:
rozłożenie grzywny na raty

Rozłożenie grzywny na raty

Mimo, że kara grzywny jest karą wolnościową, to ze względu na swoją wysokość może nieraz stanowić poważną dolegliwość dla skazanego. Nadmienię, że zgodnie z art.

Read More »
adwokat Lublin 4 lata kancelarii

4 lata Kancelarii!

Dzisiaj będzie prywata na blogu 🙂 Dokładnie 4 lata temu, 16 października 2017 roku w CEiDG została zarejestrowana Kancelaria Adwokacka Adwokat Małgorzata Pietrzak. Można zapytać:

Read More »

Adwokat Lublin

Kancelaria Adwokacka Adwokat Małgorzata Pietrzak świadczy pomoc prawną na lubelskim rynku od 2017 roku. Jej celem jest zapewnienie usług prawnych na jak najwyższym poziomie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców.

Adwokat Lublin - dane

NIP: 712-334-92-64

REGON: 368502239

Rachunek bankowy: mBank

18 1140 2004 0000 3402 7714 8146


Adwokat Lublin - dojazd